Cüzdan Nedir?

Kripto para cüzdanı, kullanıcıların blockchain ağlarıyla etkileşime girmesini sağlayan bir araçtır. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin transfer işlemleri için gereklidirler. Kripto para cüzdanları yeni adres oluşturmak için de kullanılabilir.

Geleneksel cüzdanların aksine, kripto para cüzdanları paranızı gerçekten saklamaz. Aslında, kripto para bakiyeniz veri bloğu olarak bir blockchain sisteminin parçasıdır ve cüzdanlar bunlara erişmek için bir araçtır.

Teknik olarak, kripto cüzdanı bir veya daha fazla genel ve özel anahtar üretir. Genel anahtar, ödemeleri almak için gereken cüzdan adresleridir. Özel anahtarlar ise dijital imzaların oluşturulması ve işlemlerin doğrulanması sırasında kullanılır (özel anahtarlar gizlidir ve asla kimseyle paylaşılmamalıdır).

Üç kripto para cüzdan türü bulunmaktadır. Yazılım, donanım ve kağıt cüzdanlar. İşlevlerine göre de iki tür vardır: sıcak cüzdan veya soğuk cüzdan. Sıcak cüzdanlar bir şekilde internete bağlı olanlardır ve bu nedenle hack saldırılarına karşı daha hassastırlar. Soğuk cüzdanlar, herhangi bir İnternet bağlantısı olmadan anahtar üreten ve siber saldırılara karşı son derece dirençli olanlardır.

Yazılım cüzdanları

En yaygın yazılım cüzdanı türleri web cüzdanları, masaüstü cüzdanları ve mobil cüzdanlarıdır.

Web cüzdanı: İndirme veya yükleme gerektirmeden bir tarayıcı arayüzünden oluşur. Özel anahtarlar genellikle üçüncü taraflar tarafından yönetildiği için daha kullanışlı ama aynı zamanda daha güvenlik tehditleride barındırır. Kripto para borsalarında kullanılan cüzdan türleridir.

Masaüstü cüzdanı: İndirilebilen ve çalıştırılabilen yazılım. Web cüzdanlarından daha az kullanışlı, ancak özel anahtarlar yerel olarak depolandığı ve kullanıcılar tarafından yönetildiği için daha güvenlidir. Masaüstü cüzdanlar yalnızca temiz olan bilgisayarlarda kullanılmalıdır.

Mobil cüzdan: Masaüstü cüzdanlarına benzer, ancak akıllı telefonlar için tasarlanmıştır. QR kodlarının kullanılması onları kripto para göndermek ve almak için uygun bir alternatif haline getirir.

Donanım cüzdanları

Donanım cüzdanları, İnternet bağlantısı olmadan anahtarlar üreten ve saklayan ve bu nedenle soğuk cüzdan kategorisine giren fiziksel cihazlardan oluşur. Tipik olarak, anahtarlar rastgele sayı oluşturma (RNG) algoritmalarına dayanarak oluşturulur ve cihazın kendisinde saklanmaz. Kullanımının zor olması nedeniyle kullanışsız olmasına rağmen en güvenli kripto para cüzdan türüdür.

Kağıt cüzdanlar

Kağıt cüzdan, temelde genel ve özel anahtarınızın yazılı olduğu bir kağıttır. Bu anahtar bilgileri genelde QR kod olarak işlenir ve taranarak işlem yapabiliniz. Anahtarlar çevrimdışı tutulduğu için soğuk cüzdan olarak geçerler. Kağıt cüzdanınızı kaybetmeniz halinde tüm varlığınızı kaybetme ihtimali olduğu için güvenli bir yöntem değildir.

Miner Capitulation (Kapitülasyon) Nedir?


Kapitülasyon, teslim olmak veya pes etmek anlamına gelir. Finansal çevrelerde, bu terim, yatırımcıların hisse senedi fiyatlarının düşmesi sonucu kaybedilen kazançları geri almaya çalışırken vazgeçmeye karar verdikleri noktayı belirtmek için kullanılır. Sahip olduğunuz bir hisse senedinin % 10 düştüğünü varsayın. Uygulanabilecek iki seçenek vardır: Bakiyeniz bekleyebilir ve hisse senedinin değer kazanmaya başlamasını umabilir veya hisse senedini satarak zararı fark edebilirsiniz. Yatırımcıların çoğunluğu beklemeye karar verirse, hisse senedi fiyatı nispeten sabit kalacaktır. Ancak, yatırımcıların çoğunluğu teslim olmaya ve hisse senetinden vazgeçmeye karar verirse, fiyatında keskin bir düşüş olacaktır. Bu olay tüm borsa işlemlerinde karşımıza çıkabilecek bir durum olup, piyasa kapitülasyonu olarak da adlandırılır.

Kapitülasyonun önemi, sonuçlarında yatar. Birçok piyasa uzmanı, fiyatların düştüğünü ve dolayısıyla hisse senedi satın almak için iyi bir zaman olduğunu düşünüyor. Bunun nedeni, temel ekonomik faktörlerin büyük satış hacimlerinin fiyatları aşağı çekeceğini, büyük alım hacimlerinin ise fiyatları artıracağını belirtmesidir.

Kapitülasyonda en zor kısım tahmin ve tanımlamanın çok zor olmasıdır. Kapitülasyonun gerçekleştiği büyülü bir fiyat yoktur. Çoğu zaman, yatırımcılar sadece piyasanın gerçekte teslim olduğu zamanlar konusunda fikir birliğine varırlar.

Kripto para işlemlerinde kapitülasyon kulağa biraz garip gelebilir. Kapitülasyon, daha küçük, endüstriyel olmayan madencilik operasyonlarının Bitcoin fiyatı düştüğünde ve madencilik makineleri teknolojik olarak modası geçmiş olduğunda ‘başladıkları yere geri dönme’ zamandır.

Kapitülasyon, Bitcoin madenciliği karlı olmayı bıraktığında gerçekleşir. Madenciler varlıklarını satıp platformlarını kapattıklarında, ayı piyasasını hızlandırabilir. Bazı kripto prognostikatörleri, daha küçük madencilerin bir sonraki Bitcoin halving olayından sonra teslim olabileceğini ve bu da madencilik ödüllerini Mayıs 2020’de yarıya indireceğini belirtmektedir.

Wei Nedir?

Wei, Ethereum ağında kullanılan para birimi olan en küçük Ether (ETH) birimidir.  1 Ether (ETH) 1×1018 wei’ye eşdeğerdir (bu ayrıca üstel gösterimde de gösterilebilir: 1e18 wei).

Ether (ETH) ve diğer kripto para birimleri fiyatı arttıkça, her blockchain işleminin boyutunda daha küçük işlemler yapılması gerekliliktir. Örneğin, ETH 10 $ olarak fiyatlandırılırsa, 100 $ transfer yapmak için 10 ETH gerekir. Ancak ETH 150 $ olarak fiyatlandırılırsa, aynı değeri USD cinsinden aktarmak için yalnızca 0,67 ETH yeterli olacaktır. İşlem boyutu küçüldükçe Ether birimi kullanmak işlemleri zorlaştırabilir.

Wei ve diğer Ether birimleri, özellikle işlem ücretleri için veya bir işlemin gaz limitini ayarlarken kullanılan çok küçük miktarlarda ETH ile ilgili olarak, küçük değerli işlemleri tanımlamak yarar sağlamaktadır.

Ethereum teknik belgelerinde, her bir birimin bir wei katını temsil eden birkaç başka Ether birimi vardır. Gwei ve Ether en çok kullanılan birimler arasındadır.

Benzer durum Bitcoin için de bulunmaktadır. Bitcoin kripto para biriminin en küçük birimini tanımlamak için Satoshi terimini kullanır. 1 satoshi 0.00000001 BTC’ye (veya 10-8 BTC) eşdeğerdir.

ASIC (Application-Specific Integrated Circuit) Nedir?

Uygulamaya Özel Tümleşik Devreler veya ASIC’ler, adından da anlaşılacağı gibi, belirli bir kullanım veya uygulama için tasarlanmış, standardı olmayan entegre devreleridir. Genel olarak, büyük bir üretim çalışmasına sahip olacak bir ürün için bir ASIC tasarımı yapılıp, tek bir entegre devre için ihtiyaç duyulan elektroniklerin çok büyük bir bölümünü içerebilir. Tahmin edilebileceği gibi, ASIC tasarımının maliyeti yüksektir ve bu nedenle yüksek hacimli ürünler için kullanılmaya uygundur.

ASIC tasarımının maliyetine rağmen, hacimlerin yüksek olduğu birçok uygulama için uygun maliyetli olabilir. ASIC tasarımını ürün için tam gereksinimi karşılayacak şekilde uyarlamak mümkündür ve bir ASIC kullanmak, genel tasarımın çoğunun tek bir entegre devrede yer alabileceği ve ek bileşen sayısının önemli ölçüde azaltılabileceği anlamına gelebilir. Sonuç olarak, cep telefonları veya benzeri uygulamalar gibi yüksek hacimli ürünlerde, genellikle hacimlerin daha yüksek olduğu tüketici ürünlerinde veya yaygın olarak kullanılan iş ürünlerinde kullanılırlar.

ASIC’lerin kripto para birimine entegrasyonu çok yenidir. Çünkü kripto para birimi ve madencilik alanı da çok uzun zaman önce ortaya çıkmadı. İlk Bitcoin ASIC’ler 2013 yılında satıldı ve o zamandan beri ASIC madencileri Litecoin ve Dash gibi diğer paralar için geliştirildi.

ASIC’ler, blockchain ağını güvenli bir şekilde kendi başına tüm bir sektöre dönüştürmek için çok fazla miktarda elektrik ve enerji kullanır. ASIC madencisi oluşturmak mümkündür, ancak yalnızca programlama yazılımıyla (veya önceden programlanmış yazılımla birlikte taşlama) değil, aynı zamanda donanımı bir araya getirmeniz de gerekir. Belirli madencilik teçhizatları belirli paralar için özelleştirilecektir. Temel olarak, Bitcoin madenciliği için inşa edilmiş herhangi bir madencilik teçhizatı, Bitcoin’in kullandığı şifrelemeyi kullanan her şeyi madencilik yapabilir.

ASIC’ler oldukça verimli olabilse de, kullanım alanının ve gücünün sınırlı olması, başka bir şey yapmak için onları tamamen işe yaramaz hale getirir. Ayrıca, kripto para birimindeki sürekli gerçekleşen teknolojik gelişmeler, Yeni ASIC modelleri eski tasarımları hızla kârsız hale getiriyor.

Bitcoin Dominance (Bitcoin Para Hakimiyeti) Nedir?

Bitcoin Dominance, kripto toplam piyasa değerinin ne kadarının Bitcoin’den oluştuğunun bir ölçüsüdür. Bitcoin Dominance ile ilgili en önemli şey, altcoinlerin BTC’ye karşı bir düşüş trendinde mi yoksa yükseliş trendinde mi olduğunu anlamanıza yardımcı olabilmesidir.

BTC Dominance arttıkça, altcoinlerin değeri düşer, azaldıkça da altcoinlerin değeri artar.

Yatırımcılar Bitcoin Dominace’yi kullanarak piyasaya ve daha spesifik olarak yatırımcıların hissesine sahip olabilirler. BTC Dominance, altcoin talebine göre Bitcoin talebini etkili bir şekilde ölçer.

Yatırımcılar dominance’yi piyasanın riskten kaçınmasını sağlamak için de kullanabilirler. Bazı noktalarda Bitcoin, makroekonomik kargaşa sırasında güçlü bir değer deposu olarak hizmet veren güvenli bir liman varlığı olarak işlev görmüştür. Bu zor zamanlarda birçok yatırımcının çekmiştir.

BTC’nin yükseliş eğilimleri, BTC’nin % 70 baskınlığı aşacağına ağırlık verirken, altcoin pazarının ölümü ikna edici kanıtlar sunuyor. İlk olarak, 2019’a kadar Bitcoin, kriptodaki yükseliş eğilimlerini her seferinde altcoinleri geride bırakarak (sadece daha önce yaptığı gibi) pazarı dikte etmeye devam ediyor. BTC daha hızlı yükselmeye devam ederse, altcoinlerin işlevi azalabilir mi?

Buna bağlı olarak, 2020’ye kadar bazı tokenler değerlerini kaybedecek ve Bitcoin’e bağlı yatırımcılarla, bu yatırımcıların bir kısmının en büyük parayı (BTC)’yi seçmesi bekleniyor. Bu durum, BTC ile altcoinlere göre daha çok hacim yapılacağı anlaşılıyor.Bunun sonucu olarak Bitcoin’in hakimiyetinde önemli bir artışa neden olacaktır.

Altcoin Nedir?

Altcoin, Bitcoin olmayan bir madeni para veya jeton gibi alternatif dijital varlıkları tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bu Bitcoin’in orijinal kripto para birimi olduğu ve diğerlerinin “alternatif” veya “alternatif paralar’ olarak kabul edildiğini tanımlamaktadır.

“Altcoin” terimi, teknik olarak madeni paralardan ziyade “jeton” olarak da adlandırılarak dijital varlıklara atıfta bulunmak için oldukça geniş bir şekilde kullanılmaktadır. En iyi bilinen örnekler Ethereum blok zincirinin üstünde bulunan ERC-20 tokenleridir.

2008 yılında Bitcoin kuruluşundan bu yana, 2.000’den fazla alternatif kripto para birimi kullanıldı. Aslında, bu altcoinlerin birçoğu, Hard Fork olarak bilinen bir işlemle Bitcoin’in değiştirilmiş kopyaları olarak oluşturuldu. Bazı benzerlikleri paylaşmasına rağmen, her altcoinin kendi işlevleri vardır.

Bitcoin çatallanmasından oluşan altcoinler, genellikle Proof of Work konsensüs algoritmasına dayanan benzer bir madencilik sürecinden geçer. Bununla birlikte, dağıtılmış blok zincir ağlarında konsensüse ulaşmanın alternatif yöntemlerini deneyen birkaç başka kripto para birimi vardır. Bahis Kanıtı konsensüs algoritması İş Kanıtı’nın en yaygın alternatifidir; ancak diğer önemli örnekler arasında Temsilci Seçilmiş Bahis Kanıtı, Yetki Kanıtı ve Gecikmeli İş Kanıtı fikir birliği algoritmaları bulunmaktadır.

Enigma (ENG) Nedir?

Enigma(ENG), merkezi olmayan bir platform kullanarak veri ticaretinin daha verimli hale gelmesinin bir yoludur. Şirket, veri almak veya satmak isteyen kullanıcıları hedefler, bunu bir aracıya ihtiyaç duymadan bunu seçeneği sunar.Enigma (ENG) öncelikle verilere erişmesi gereken ancak merkezi bir otoritenin katılımıyla uğraşmak istemeyen bireyleri ve işletmelerle çalışmak istemektedir.

Enigma’nın platformunun en önemli özelliklerinden biri, her türlü veri aboneliği veya satın alımının blok zincirinde hem alınması hem de ödenmesidir. Aynı şey, veri satışı için biriken ödüller için de geçerlidir. Bununla birlikte, hem veri hem de veri hareketinin zincir dışı olduğunu hatırlamak önemlidir. Bu, Bitcoin’in ölçekleme için kullandığı Katman 2 çözümlerine benzer. Ancak Enigma, işlemlerle uğraşmak yerine verileri işler. Enigma Katalizör uygulamasını kullanır.Katalizör ile kullanıcılar her türlü bilgiyi sağlayan bir pazara sahiptir. Bu, piyasa verilerini, botları ve strateji seçeneklerini içerir. Bu, kullanıcıların bilgilerini pazardaki diğer katılımcılara satmalarını sağlar.

Enigma(ENG) Nasıl Çalışır?

Enigma(ENG) platformunun bir kısmı, akıllı sözleşmelere benzer şekilde çalışan gizli sözleşmelerin kullanımını içerir. İkisi arasındaki kritik fark, gizli bir sözleşmeye sahip protokolün, protokolde saklanan verilerin özel tutulmasıdır.

Enigma’nın geliştiricileri, Çok Taraflı Bilgisayar (MPC) yapısı olarak adlandırılan iki taraflı bir hesaplama protokolü kullanır. Bu Enigma’nın gizli sözleşmelerinin temelidir. MPC yapısını kullanarak Enigma, veri sorgularının güvenilir bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymadan dağıtılmış bir şekilde tamamlanmasını sağlayabilir. Veriler farklı düğümler arasında bölünür ve daha sonra işlevleri diğer düğümlerle paylaşmadan aynı anda hesaplar. Bu nedenle, hiçbir düğümde tüm veri kümesi bulunmaz. Her düğümün rastgele ve görünüşte anlamsız bir parçası vardır.

Enigma’nın Kurucuları Kimlerdir?

En üst düzey uçuş MIT çalışanları Enigma ekibini yönetir, CEO Guy Zyskind kurucu ortak ve CEO olarak liderlik eder. Zyskind, MIT’deki Medya Laboratuarı’nda bir geçmişe sahiptir ve yazılım geliştirme alanında on yıllık bir deneyime sahiptir. Zyskind ayrıca veri bilimi, güvenlik, gizlilik ve blok zinciri de dahil olmak üzere çok çeşitli uzmanlıkları bulunmaktadır. Geçmişine ve uzmanlığına ek olarak, MIT’deki ilk mühendislik deneyiminde blockchain sistemini öğretti ve yeni teknoloji eğitimine öncülük etti.

Ürün Sorumlusu Can Kisagun, Enigma madeni para projesinin diğer kurucularındandır. MIT’deyken Kisagun, MIT Tech ve Bitcoin kulüplerinin bir parçasıydı. MIT’yi 2016 yılında İşletme Yüksek Lisansı için bıraktı ve hem ürün yönetimi hem de iş analitiği konusunda deneyim kazandı. İki kurucu ortağına ek olarak, Enigma’nın blockchain teknolojisi üzerine odaklanmış girdi ve bilgi sağlamak için birkaç danışmanı daha vardır. Bunlar arasında Pantera Capital’in ortağı Paul Veridittakit, Abra CEO’su ve kurucusu Bill Barhydt ve COO ve Nerdwallet’in kurucu ortağı Jacob Gibson yer alıyor.

Halving Nedir?

Bitcoin (BTC), alınan talebe göre belirlenir. Bitcoin (BTC)’in maksimum arzının 18 milyondan fazlası çıkarılmış olup 21 milyon coin ile sınırlandırmaktadır. Bu, Bitcoin (BTC)’i sınırsız bir arz yaratabilecek ulusal para birimlerinden ayırır; deflasyonist bir varlık haline getirir. Bitcoin belirteçlerini ‘oluşturmak’ için Bitcoin madencileri, onları Bitcoin belirteçleriyle ödüllendiren algoritmik bir bulmacayı çözmek için bilgi işlem cihazlarını kullanır. Blok ödül olarak bilinen Bitcoin’in ilk ödülü 50 Bitcoin (BTC) idi ve bir dizüstü bilgisayar kullanıp yapılacak kadar basitti. Şimdi, Bitcoin madenciliği, özel ekipman ve çok fazla enerji ve elektrik gerektiren çok daha ilgili bir süreçtir. Blok ödülü de artık 50 BTC değil, şu anda 12.5 BTCdir.

Yarılanma Türkçe’de ‘yarıya indirmek veya yarılamak’ anlamına gelmektedir. Bitcoin yarılanması yatırımcılar için önemli bir olaydır. çünkü ağ tarafından üretilen Bitcoin sayısını azaltırlar. Bu, yeni madeni para arzını sınırlar, böylece talep güçlü kalırsa fiyatlar artabilir. Bu, önceki yarılanmalardan önceki ve sonraki aylarda gerçekleşmiş olsa da Bitcoin fiyatının hızla değer kazanmasına neden olmakla birlikte, her yarılanmayı(yarılama)çevreleyen koşullar farklıdır ve Bitcoin talebi çılgınca dalgalanabilir.

Bir Sonraki Halving Ne Zaman Gerçekleşecek?

İlk kez 2012 yılı Kasım ayında blok ödülü 50 BTC’den blok başına 25 BTC’ye yarılanmıştı. İkinci Bitcoin yarılanması ödülün 25 BTC‘den mevcut blok başına 12.5 BTC’ye ulaştığı Temmuz 2016’da gerçekleşti. Bir sonraki yarılanması Mayıs 2020 civarında gerçekleşmesi bekleniyor ve ödülün blok başına 6.25 BTC‘ye düşeceği söyleniyor. Bu tahmin, bir sonraki yarılanmaya kadar kaç bloğun çıkarılması gerektiğine ve her bloğun çıkarılması için geçecek süreye bağlıdır.

Geçmişte, Bitcoin yarılanmasının Bitcoin fiyatı üzerinde önemli bir etkisi oldu. Bunun önde gelen nedenlerinden biri arz ve talep teorisine işaret etmektedir. Daha az Bitcoin jetonu üretildikçe, bu jetonların değeri artar. Bitcoin’in kıtlığı daha sonra değere dönüşür ve fiyat artar. İlk yarılanma 2012‘de gerçekleşti. 2013‘te Bitcoin 1000 $ ‘a ulaştığında bir boğa koşusu artışı görüldü. Bu daha önce görülmemiş bir rakamdı. İkinci yarılanma 2016 yılında gerçekleşti ve Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 dolara vurdu. Her ne kadar iki ani artış Bitcoin’in yarıdan sonra arttığını göstermek için yeterli kanıt olmasa da, büyük boğa koşmalarının zamanlaması dikkat çekmeye değer. Üçüncü yarılanma ise, Bitcoin ağının 630.000 blok numarasına ulaştığı 20 Mayıs 2020 civarında gerçekleşmesi bekleniyor.


Satoshi Nakamoto Kimdir?

Satoshi Nakamoto, Bitcoin’i yaratan kiş ya da kişilerin kullandığı takma addır. Bu kişi ya da kişilerin gerçek kimliği hala belirsizdir. Satoshi Nakamoto ayrıca kripto para dünyasının en önemli ismi olarak da gösterilebilir.

Satoshi Nakamoto kripto para dünyasındaki en gizemli karakter olarak kabul edilir. Bitcoin ortaya çıkmasından bu güne 10 yıl geçmişken hala cinsiyeti ya da kaç kişi olduğu hala bilinmemektedir. Hakkında tek bilinen ise 2008 yılında Bitcoin ve kripto paraların gelişimini başlatan makaleyi yayınlamıştır.

Bu makalede bir Peer-to-peer ağı double spending probleminin önüne geçmek için  kullanmayı önermiştir. Bu problem geleneksel paralarda para zaten yapısı gereği anında kullanıldığı için bulunmamaktadır. Dijital paralarda ise para kopyalanabileceği için aynı para kolaylıkla birden fazla defa harcanabiliyordu. Para harcandığında depolandığı cüzdandan ayrılmasının biraz zaman alması da bunu daha büyük bir problem haline getirmişti.

Satoshi Nakamoto bu sorunu çözmek için bir merkezsiz ağ modeli önerdi. Bu modele daha sonra blockchain adı verildi. Bir blockchain’de, proof of work esasında dayanarak her işlemin sonunda zaman damgası da eklenir böylece değiştirilemez bir kayıt defteri oluşmuş olur. Blockchain’in boyu da arttıkça dışarıdan müdahale etmek daha zor hale gelmektedir.

Satoshi Nakamoto Bitcoin’in ilk günlerinde Bitcoin’le çok yakından ilgiliydi. Toplulukla elektronik olarak iletişim kuruyordu ana kişisel bilgilerin azlığı gerçek kimliğini bulmayı zor hale getiriyordu. Satoshi Nakamoto 2011 yılında Bitcoin’le resmi ilişkisini tamamen kesti.

Kimliğini açıklamamış olması kim olduğu konusunda pek çok spekülasyonunda önünü açtı. Özellikle de kripto paraların değerleri ve popülariteleri arttıkça. Satoshi Nakamoto’nun kontrolündeki Bitcoin’lerin ise 2013 itibariyle 1 Milyar Dolar’ı aşmış olabileceği tahmin ediliyor.

Bitcoin Yasal mıdır?

Bitcoin’in yasallığıyla ilgili hala bazı sorular vardır. Blockchain teknolojisiyle birlikte geleneksel yöntemlerden ve regülatörlerden uzak bir alışveriş platformu oluşmuş oldu. Ancak Bitcoin bu alanda sahte para gibi değildir. Bitcoin’le ilgili sorunlardan çoğu da Bitcoin çalışmasını tam anlayamamaktan ya da Bitcoin’i yöneten katı bazı kuralların olmamasından kaynaklanmaktadır.

Bitcoin’in yasallığıyla ilgili soruların cevabı Bitcoin’in nasıl kullanıldığıyla başlar. Artık çalışmayan illegal market Silk Road popülerlik kazandığından beri regülatörler Bitcoin’in yarı anonim ve merkezsiz yapısından endişe duymaya başkadılar. Bitcoin’le ilgili en büyük korkulardan biri kara para aklamak ya da takip edilmeden yasadışı maddeler satın almak gibi işlemlerde kullanılabilir olmasıdır.

Her ne kadar Bitcoin’in zamanında en çok kullanıldığı platformlardan biri Silk Road olsa da bu Bitcoin’in yasal olup olmamasını etkilemez. Burada esas olan aktivitenin neyle ödeme yapıldığında bağımsız olarak yasa dışı olmasıdır. Ancak Bitcoin yasal alışverişlerde kullanılsa da kurallar hala biraz karışık.

Bitcoin’i yasa dışı olmayan alışverişlerde kullanmak tamamen yasal, ancak Bitcoin  madencileri ya da Bitcoin borsaları işletenler o tür aktiviteleri ilgilendiren bazı yasalara tabi olabilirler. Günümüze birkaç ülke dışında Bitconi’i yasaklayan kanunlar çıkmamıştır.

Henüz Dünya’da ortak bir kanı olmasa da çoğu yerde Bitcoin kullanmak yasaldır. Birçok ülke Bitcoin’i gerçek bir para birimi olarak tanımamıştır. Ancak bu durum da ileride değişebilir.

Henüz Türkiye’de de Bitcoin’le ilgili özel bir durum yoktur. Devlet tarafınan tanınmamaktadır ancak yasa dışı alışverişler hariç tutularak kullanılmasının önünde yasal bir engel yoktur. Bankalar Bitcoin kabul etmemektedir.