Madenci Komisyonu Nedir?

Madencilik komisyonu kısaca Bitcoin madenciliği işlemiyle Bitcoin kazanmaya verilen addır. Bitcoin işlemlerinin onaylanıp sisteme eklenmesine madencilik adı verilir. Blok zincirinin güvenliğini ve devamlılığını sağlayan işlem bu madencilik işidir. Dolaşıma yeni Bitcoin’lerin eklenmesinin de tek yolu madenciliktir. Her blok tamamlandığında o bloğu tamamlayan bilgisayara block reward adı verilen bir miktar Bitcoin verilir.

Block Reward Nedir? Komisyon Nasıl Alınır?

Blok ödülü her 210,000 blokta bir yarıya indirilir ve bloğu tamamlayan madenciye verilir. Artık zorluk ve rekabet arttığı için geleneksel yöntemler olan CPU ve GPU’larla madencilik yapmak karlı bir iş olmaktan çıkmıştır. Ancak bu iş için yapılan ASIC cihazlarıyla yapılabilmektedir.

Ayrıca blok ödülünün yanı sıra Bitcoin gönderen kişinin insiyatifine bağlı olarak bir komisyon da bloğu tamamlayan madenciye verilmek üzere ayrılabilir. Bu sayede daha çok komisyon veren birisi kendi işlemini diğer işlemlerden daha öncelikli hale getirebilir.

Bitcoin’e Nasıl Başlanır?

Bitcoin şu anda Dünya’nın en ön plana çıkan kripto parası ve daha çok insan haberdar oldukça büyümeye de devam ediyor. Peki Bitcoin dünyasına girmek için en yapmak gerek?

  • Bitcoin Cüzdanı Yükleyin

    • Bitcoin cüzdanı bilgisayarınızda ya da telefonununzda çalışan bir yazılım olabileceği gibi farklı yöntemlerle de bir cüzdana sahip olabilirsiniz. Bu cüzdan sayesinde Bitcoin gönderip alabilir ve bakiyenizi takip edebilirsiniz. Aynı zamanda cüzdanlar sayesinde geçmiş işlemlerinizi de takip edebilirsiniz.
  • Bitcoin alın

    • Cüzdanınıza Bitcoin eklemenin de birden fazla yolu vardır. İll başlarda en hızlı yol madencilikti ancak artık artan rekabet ve zorlukla madencilikle Bitcoin elde etmek karlı bir iş olmaktan çıktı. Bu iş için özel bir donanımınız olmadıkça girmeniz tavsiye edilmez. Onun yerine bir online Bitcoin borsasından direkt olarak para karşılığı Bitcoin alabilirsiniz. Burada önemli olan özel anahtarınızı (private key) kimseyle paylaşmamanızdır.
  • Cüzdanınızı Kullanara Bitcoin Gönderin ve Alın

    • Cüzdanınıza başkasından Bitcoin göndermesini istemek oldukça kolaydır. Sadece adresinizi vermeniz yeterli. Birine Bitcoin göndermek içinse sadece sizin bilmeniz gereken özel anahtarınızı kullanırsınız. Bu anahtarla hesabın sizin olduğunu onaylayıp başka adreslere Bitcoin yollayabilirsiniz.