Bitcoin Nedir?

Bitcoin, 2009’da gerçek kimliği bilinmeyen Satoshi Nakamoto takma adını kullanan kişi ya da kişiler tarafından yaratılan bir dijital para birimidir. Bitcoin günümüzde kullanılan geleneksel para birimlerinin aksine bir merkezi otoriteye bağlı değildir.

Fiziksel bir Bitcoin yoktur. sadece ağdaki tüm bilgisayarların erişebildiği bir kayıt tutma sisteminde alışverişlerin ve bakiyelerin takibi yapılır. Henüz devletler ve bankalar tarafından kabul edilen bir ödeme yöntemi olmasa da Bitcoin sayesinde birçok farklı altcoin de ortaya çıkmıştır.

Nasıl Çalışır?

Bitcoin P2P (peer-to-peer) teknolojisini kullanan ilk dijital para birimlerinden biridir. Yeni Bitcoin’ler oluşmasının tek yolu madenci (miner) adı verilen kişi ya da kişilerin bilgisayarlarını kullanarak yeni yapılan işlemleri onaylamasıdır. Bu sayede madenciler de onları bu işi yapmaya iten asıl sebep olan ödülleri alabilirler. Bitcoin cinsinde verilen bu ödüller yeni Bitcoin’lerin dolaşıma girmesinin tek yoludur. Bu madenciler ağın güvenilirliğini sağlayan, bir merkeze bağlı olmayan bir otorite gibidirler. Ancak verilen ödüller zamanla azalmakta ve madencilik (mining) yapmak da zorlaşmaktadır.

Madencilik, kısaca yeni Bitcoin’lerin dolaşıma girmesinin yoludur. Basitçe, madencilik yapmak demek blockchain’e yeni bir blok eklemek için bilgisayarlarla zor matematik problemlerini çözmeye denir. Zaman ilerledikçe madencilik yapmanın zorluğu, yani sistemdeki toplam bilgisayar gücü de artar. İlk başlarda normal bir bilgisayar bu iş için yeterliydi ancak artık zorluğun artmasıyla birlikte bu iş için özel olarak yapılan ASIC adı verilen cihazlar kullanılmaktadır.

 Bitcoin Nasıl Başladı?

  • 2008 yılında bitcoin.org domain adı alındı. Bugün bu adı kimin aldığı hala bilinmemektedir.
  • Bundan birkaç ay sonra Satoshi Nakamoto takma adını kullanan biri bir online forumda P2P bir elektronik ödeme sistemi üzerinde çalıştığının açıkladı. http://www.bitcoin.org/bitcoin.pdf adresinde de ilgili makaleyi yayınladı.
  • 2009 yılında blockchain’e ilk blok eklendi. Bu bloğa 0. blok adı verildi.
  • Bundan bir hafta sonra da bir sonraki blok oluşturuldu ve böylece Bitcoin madenciliği başlamış oldu.

Bitcoin’i Kim İcat Etti?

Bu hala bilinmemektedir. Bu kişi ya ad kişiler Satoshi Nakamoto takma adını kullanmıştır. Tek bilinen şey ise insanlar sisteme dahil olurken bir doğum günü girmeleri gerektiği için Satoshi Nakamoto’nun doğum günü olarak 5 Nisan’ı girdiğidir.

 

USB Madenci Nedir?

USB madenci cihazları kolayca Bitcoin madenciliği yapmayı sağlayan cihazlardır. Bu cihazlar yüksek hesaplama gücüne sahiptir. Kripto paralara Dünya genelinde olan ilgi arttıkça USB madenci cihazları kullanımlarının kolay olmasından dolayı oldukça popüler hale geldiler. Hem düşük güç tüketimleri, hem de bilgisayarlara kolayca bağlanabilmeleri onları birçok insanın tercih etmesine yol açtı.

Artan rekabetle birlikte ve ev bilgisayarlarının yüksek enerji tüketimi de göz önüne alındığında zaman içinde bu yolla madencilik yapmak karlı bir yol olmaktan çıktı. Daha sonra madencilik için özel olarak yapılan cihazlar ortaya çıkmaya başladı ve madenciler de bu cihazları tercih etmeye başladı. Daha az enerji harcayan bu cihazlar sayesinde büyük yatırımcılar madencilik çiftliği adı verilen devasa tesisler kurmaya başladılar.

USB Madenci Nasıl Çalışır?

Dolaşıma yeni Bitcoin’ler eklemenin tek yolu madencilik yapmak. Madenciler Bitcoin işlemlerini onaylayarak kendileri de Bitcoin kazanmış olurlar ve bu da madenciliği cazip bir iş haline getirir.

USB madenciler, uygun yazılımın olduğu bir bilgisayara bağlandıklarında belli bir hızda madencilik işlemi yapmaya başlarlar. Aynı cihazdan daha çok verim almak için birden fazla madenci de bağlanabilir.

Bilgisayarlarda genellikle sınırlı sayıda USB port’u olduğundan USB çoklayıcılar da USB madencilerle birlikte kullanılmaktadır. Ardından bu cihaz gerekli yazılımın yüklü olduğu bir bilgisayara bağlanır ve madencilik işlemi başlamış olur.

Sonuç olarak, USB madenci cihazları fazla masrafa girmeden bu işe başlamak isteyenler için uygun bir opsiyondur. Ancak kar etmek yine de çok kolay değildir. Özellikle de rekabet ve zorluk artmaya devam ederken.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Çalışır?

Bitcoin madenciliği (mining), kısaca Bitcoin oluşturmaya verilen addır. Ancak madencilik yapmaktaki tek amaç bitcoin üretmek değildir. Bitcoin bir merkeze bağlı olmadığı için madencilik yaparken aynı zamanda kullanıcılar arasındaki bütün bitcoin işlemlerinin takip edildiği blok zincirinin de (blockchain) devam etmesine katkıda bulunursunuz.

Madencilik için ilk başlarda bilgisayarların işlemcileri (CPU) kullanılıyordu, fakat toplam kişi sayısıyla birlikte zorluk da arttı ve insanlar daha verimli olan ekran kartlarına (GPU) yöneldi.

GPU’ların daha verimli olmasının sebebi ise madencilik için gereken floating point işlemlerinde CPU’lardan daha hızlı olmaları. Ancak Bitcoin’e olan ilgi her geçen gün arttıkça artık GPU’lar da karlı olmaktan çıktı ve yerlerini sadece Bitcoin madenciliği için yapılmış sistemler olan ASIC cihazlarına bıraktılar.

Genel kullanım için üretilen CPU ve GPU’ların aksine ASIC cihazlar yalnızca Bitcoin, ya da başka bir altcoin madenciliği için üretilirler. Bu sebeple CPU ve GPU’ların yaptığı birçok şeyi yapamazlar ancak yapmaya tasarlandıkları işi her ikisinden de daha iyi yapabilirler. Bitcoin’in popüleritesinin arttığı bu günlerde karlı madencilik yapmanın tek yolu ASIC cihazlarıdır.

Bitcoin madenciliği karlı mı?

Bitcoinin popüleritesiyle birlikte madenci sayısı da artış göstermiştir ve yatırımcılar özellikle Çin, Hindistan ve Doğu Avrupa’da dev Bitcoin çiftlikleri açmaktadır. Rekabetin bu denli artmasıyla birlikte ev ortamında birkaç ASIC cihazıyla yapılan madencilik çoğu zaman elektrık faturasını bile karşılamaya yetmeyebilir. O yüzden şu anda Bitcoin’e sahip olmanın en kolay yolu güvenilir bir yerden para karşılığı Bitcoin almaktır.  

Bitcoin madenciliği yasal mı?

Bitcoin için çeşitli ülkelerde farklı regulasyonlar konuşulsa da Bitcoin madenciliği ülkemize tamamen yasaldır. Herhangi bir tehlikesi yoktur. Ancak yapılan sözleşmeler gereği elektrik kullanımınız belli bir düzeyin üzerine çıkarsa elektrik şirketleri sizi sorgular, ancak bu bir problem değildir. Kolayca aşılabilir.

Bulut Madenciliği Nedir?

Bulut madenciliği kısaca kripto paralar için gerekli yazılım ve donanıma sahip olmadan mining yapmaya verilen addır. Bu servisi sağlayan şirketler belli bir ücret karşılığında kripto para madenciliği yapıp, müşterilerine yollamaktadır. Bu sayede daha geniş çevreler de mining işi içine girebilmektedir.

Bir bulut madenciliği ağına girdiğinizde bir havuza dahil olursunuz ve ‘hash gücü’ satın alırsınız. Aldığınız hash gücünün oranına göre de payınıza belli bir miktar kripto para hakkınız olmuş olur. Bulut madenciliğinin kullanıcılar tarafından tercih edilmesinin sebebi elektrik masrafi ve ekipman bakımı gibi olası masrafları ortadan kaldırmasıdır.

Bulut madenciliği mining işlemini bulut üzerinden yapmaya olanakn sağlar. Bulut bilglsayarcılığı en hızlı gelişen akımlardan biridir. Sunucu, veritabanı, yazılım ve depolama gibi servislere internet üzerinden ulaşım sağlanır ve kullanış bazlı bir ödeme sistemi kullanılır.

Madencilik ise Bitcoin’in temelindeki blockchain sisteminin devamlılığını ve güvenliğini sağlamak için yapılır. İşlemler bu sayede onaylanır ve sisteme eklenir. Ayrıca dolaşımda olan para miktarı da bu sayede artmış olur. Bu iki teknolojinin birleşimi sayesinde internete erişimi olan herkesin herhangi bir teknik bilgi ya da donanım gerekmeden bu yapıya katkıda bulunma şansı ortaya çıkmış olur.

Sisteme dahil olmak için yapmak gereken tek şey bu servisi sağlayan bir sitede hesap açıp gerekli ayarlamaları yapmaktır. Ancak yine de her türlü dolandırıcılık denemesine karşı dikkatli olunmalıdır. Sadece güvenilir şirketler aracılığıyla bulut madenciliği yapılmalıdır.