Bitcoin Cüzdanı Nedir?

Bitcoin cüzdanı, cüzdan kelimesinin çağrıştırdığının aksine Bitcoin’leri depolamak için kullanılmaz. Sadece hesabınızı kullanabilmeniz için gerekli olan özel ve genel anahtarlar burada depolanır. Ayrıca sizin blok zincirine erişip işlem yapmanızı sağlayan da yazılımdır.

Bitcoin Cüzdanı Nasıl Çalışır?

Cüzdanınızda bulunan özel anahtarla size Bitcoin gönderilen her işlemi bir nevi onaylamanız gerekmektedir. Ardından da bu işlem blok zincirindeki genel anahtarla eşleşirse kabul edilmiş olur. Bu sayede sizin Bitcoin adresinize sahip birisi size Bitcoin gönderebilir.

Bitcoin Cüzdanı Nasıl Alınır?

Bitcoin cüzdanları farklı şekillerde karşımıza çıkmaktadır:

 • Masaüstü
 • Web
 • Mobil
 • Hardware
 • Paper

Masaüstü

Bu cüzdanlar bilgisayarınıza bir program olarak indirip kurduğunuz cüzdan çeşididir. Özel ve genel anahtarlarınız bilgisayarınızın hard diskinde depolanır. Web ve mobil cüzdanlara göre daha güvenilirdir ancak yine de internete bağlı olduğu için güvenlık açıkları ortaya çıkabilir. Her türlü durumda bilgisayarından küçük miktarlarda Bitcoin alıp gönderecekler için en ideal seçimdir. Ana cüzdan Bitcoin Core olmakla birlikte Electrum, Exodus, Copay gibi farklı özelliklere sahip masaüstü cüzdanlar da vardır.

Web

Web cüzdanları da masaüstü cüzdanlara benzerler ancak sizin bilgisayarınızda değil, servisi aldığınız şirketin bilgisayarında depolanır. Bu durumda güvenilir bir şirket seçmeniz çok önemlidir. En büyük avantajı internet üzerinden her cihazdan cüzdanınıza erişebiliyor olmanızdır. Bazı popüler cüzdanlar Coinbase, Circle, Blockchain, ve Strongcoin’dir.

Mobil

Mobil cüzdanlar Bitcoin’i gün içinde sıkça kullananlar için en iyi çözümdür. Masaüstü cüzdana benzer. Telefonunuza bir uygulama yüklersiniz ve anahtarlarınız telefonununzda depolanır. Kullanışlı olmakla beraber, hacker saldırılarına daha açıklardır ve telefonunuzu kaybetmeniz durumunda Bitcoinleriniz de gidebilir. Hem Android hem de iOS için çeşitli uygulamalar vardır. Her ikisinde de çalışan bazı uygulamalar Airbitz, Copay, Bitcoin Wallet, FreeWallet ve Jaxx’tır.

Hardware

Hardware cüzdanlarda özel ve genel anahtarlarınız fiziksel bir cihazda depolanır. En güvenli cüzdanlardır. Virüslere karşı tamamen güvenlidir ve henüz bilinen bir çalıntı olmamıştır. Ayrıca bazı cüzdanlar da ekran gibi ekstra özelliklerle kullanılabilirlik daha da artmaktadır. Masaüstü, mobil ya da web cüzdanlarının aksine bedava değildir ancak büyük miktarlarda, güvenliğin önemli olduğu durumlar için uygun çözümlerdir. Ledger ve TREZOR bilinen üreticilerdir.

Paper

Paper (kağıt) cüzdanlar adından da anlaşıldığı gibi üzerinde Bitcoin adresinizın yazdığı kağıtlardır. Genellikle bu bilgiler QR kodlarla gösterilir. İnternet üzerinden BitAddress gibi servislerle oluşturup çıktı alabilirsiniz. En büyük avantajı anahtarlar dijital bir ortamda depolanmadığı için hacker saldırılarına tamamen kapalı olmasıdır. Ancak bu kağıttaki bilgilerin önemli bilgiler olduğu gözden çıkarılmamalıdır.

Kağıt Bitcoin Cüzdanı Nasıl Yapılır?

Kağıt cüzdan da Bitcoin cüzdanınıza erişmenin yollarından biridir. Bu yöntemde Bitcoin adresi ve o adrese ait özel anahtarlar bir kağıda basılır. Fiziksel cüzdanlar, madeni para gibi gözükenlerde dahil, hacker saldırılarına karşı tamamen korumalı oldukları için en güvenli seçeneklerdir. Kağıt cüzdanlar aynı zamanda ulaşımı en kolay fiziksel cüzdan türüdür.

Kağıt cüzdanların bahsettiğimiz gibi dijital saldırılara karşı korumalıdırlar. Kağıt cüzdan oluşturma süreci Bitcoin’leri bir kağıda çıktı alıp depolamaktan oluşur. Ancak burada Bitcoin’lerin gerçek anlamda depolanması söz konusu değildir. Sadece bir Bitcoin cüzdanında depolanan bilgi kağıda basılır. Kağıtta basılı olan bilgiler insanların o adrese para göndermek için kullandığı cüzdan adresi ve o hesaptan para harcamak için gereken özel anahtardır. Yani Bitcoin’ler aslında kağıtta tutulmuş olmazlar, ancak onlara erişimi sağlayan bilgiler kağıtta bulunur.

Kağıt cüzdanların en önemli özellikleri olarak kötü yazılımlara karşı korumalı olmaları, herhangi bir sitenin güvenliğine bağlı olmamaları, ve anahtarların sadece sizin erişiminizde olması olarak sayılabilir. Dezavantaj olarak ise fiziksel olarak kağıdın güvenliğinin tam olarak sağlanamamasıdır. Bir kağıt cüzdan kaybolduğu takdirde o hesaptaki Bitcoin’lere erişilemeyecektir. Bu sebeple bazı insanlar cüzdanlarını korumak için onu özel poşetlere koymak gibi ekstra önlemler almışlardır.

Kağıt cüzdan oluşturmak istiyorsanız bazı popüler araçlar olarak BitAddress.org, BitcoinpaperWallet.com, OfflineAddress.com, and SafePaperWallet.com gösterilebilir.

Kripto Para Nasıl Korunur?

Kripto paraların değerlerı arttıkça giderek daha çok insan kripto para sahibi olmaya başladı. Nasıl ki gerçek paralar cüzanlarda saklanıyorsa kripto paralara erişim için de cüzdanlar kullanılır. Peki dijital varlıklar olan kripto paralarınızı nasıl güvence altına alabilirsiniz? Olası saldırılardan korunmanın yolları nelerdir? İşte bazı yöntemler:

 • Çevrimdışı

   • Bitcoin depolamanın çevrimdışı yöntemine soğuk depolama adı verilir. Bu cüzdanlar internete bağlı değildir ve bu sebeple de hacker saldırılarına karşı koruma sağlarlar. Ancak bu cüzdanlara erişim daha zor olduğundan tavsiye edilen yöntem yine de online cüzdanlarda da bir miktar Bitcoin bulundurmaktır. Bu miktarı günlük kullanım için ayırıp daha büyük miktarları daha güvenli olan soğuk depolama yöntemiyle depolamak daha sağlıklı olacaktır. Bu yöntemi uygulamanın popüler bazı yolları kağıt cüzdanlar, USB bellek gibi cihazlar ve hardware cüzdanlardır.
 • Yedekleme

   • Olası bilgisayar problemlerine karşın cüzdanınızı sık sık yedeklemek en iyi önlemdir. Kötü bir durumda Bitcoin’lerinize ulaşmanızın tek yolu bu olabilir. Bütün wallet.dat dosyalarını yedekleyip bu yedekleri birçok yerde tutmak en sağlıklı yöntem olacaktır. Bu yedekleri bir şifreyle de koruyabilirsiniz.
 • Yazılım

   • Yazılımınızı güncel tutmanız da güvenlik için önemli bir adım olacaktır. Güncel olmayan bir yazılım üzerinde çalışan bir cüzdan hackerların saldırılarına daha açıktır. En güncel sistem daima daha güvenli bir altyapıya sahiptir. Bu yüzden cüzdan yazılımınızı olabildiğince güncel tutmanız güvenliğiniz için en iyisidir.
 • Şifreleme

  • Şifreleme algoritmaları kapsadığı sistemin güvenliğine bir katman daha ekler. Sadece doğru anahtara sahip birinin ulaşabileceği ekstra bir güvenlik önlemidir. Basit bir şifre bile kullanarak cüzdanınıza bir katman daha ekleyebilir ve daha güvenliğini artırabilirsiniz.

Bitcoin’e Nasıl Başlanır?

Bitcoin şu anda Dünya’nın en ön plana çıkan kripto parası ve daha çok insan haberdar oldukça büyümeye de devam ediyor. Peki Bitcoin dünyasına girmek için en yapmak gerek?

 • Bitcoin Cüzdanı Yükleyin

  • Bitcoin cüzdanı bilgisayarınızda ya da telefonununzda çalışan bir yazılım olabileceği gibi farklı yöntemlerle de bir cüzdana sahip olabilirsiniz. Bu cüzdan sayesinde Bitcoin gönderip alabilir ve bakiyenizi takip edebilirsiniz. Aynı zamanda cüzdanlar sayesinde geçmiş işlemlerinizi de takip edebilirsiniz.
 • Bitcoin alın

  • Cüzdanınıza Bitcoin eklemenin de birden fazla yolu vardır. İll başlarda en hızlı yol madencilikti ancak artık artan rekabet ve zorlukla madencilikle Bitcoin elde etmek karlı bir iş olmaktan çıktı. Bu iş için özel bir donanımınız olmadıkça girmeniz tavsiye edilmez. Onun yerine bir online Bitcoin borsasından direkt olarak para karşılığı Bitcoin alabilirsiniz. Burada önemli olan özel anahtarınızı (private key) kimseyle paylaşmamanızdır.
 • Cüzdanınızı Kullanara Bitcoin Gönderin ve Alın

  • Cüzdanınıza başkasından Bitcoin göndermesini istemek oldukça kolaydır. Sadece adresinizi vermeniz yeterli. Birine Bitcoin göndermek içinse sadece sizin bilmeniz gereken özel anahtarınızı kullanırsınız. Bu anahtarla hesabın sizin olduğunu onaylayıp başka adreslere Bitcoin yollayabilirsiniz.