Bitcoin Cash Grafiği

BCH grafiğinde günlük olarak BCH Dolar paritesini görebilirsiniz. Dilerseniz grafiğin üst kısmındaki ayarlardan grafik süresini değiştirebilirsiniz.


Bitcoin Cash Nedir?

Bitcoin Cash, 2017 yılının Ağustos ayında Bitcoin’den ayrılarak oluşan farklı bir kripto para birimidir. Bitoin’den temel farkı blok zincirindeki bloklarda kaydedebilen işlem sayısının artmasıdır. Bu sayede Bitcoin’in önündeki en büyük engellerden biri olan para gönderip almanın zorluğunun üstesinden gelinmiş olunur.

Bitcoin ilk çıktığı günden beri en çok eleştirildiği noktalardan biri blokların 1MB ile sınırlandırılmış olmasıydı. Bu yüzden, özellikle de kullanımının ve değerinin arttığı şu günlerde Bitcoin gönderip almak oldukça zorlaştı. İşlemler hem uzun sürüyor hem de ekstra ücretler ödemek gerekiyordu. Bitcoin’deki bu sınırlama ilk başlarda sistemin kötüye kullanımını önlemek için koyulmuş olsa da sonradan bir problem haline gelmiştir.

Bu süreçte blok büyüklüğünün artırılması gibi teklifler sunulsa da Bitcoin’in bir merkezi olmadığı için bu tekliflerin hayata geçirilmesi çok zor oluyordu. Bu sebeple zamanla bazı geliştiriciler kendi blok zincirleriyle yeni kripto para birimleri oluşturdular. Bitcoin Cash de Ağustos 2017’de bu sebeple oluşturulan kripto paralardan biridir.

Bitcoin Cash’in bu sorunlara karşı sunduğu çözüm de blok boyutunu 1MB yerine 8MB olarak ayarlamak ve SegWit protokolünü çıkarmaktı. Bu sayede Bitcoin Cash’in bloklarda kaydedilen işlem sayısını artırarak çok daha hızlı ve verimli bir şekilde işlemleri gerçekleştirebileceği umuluyor.

Bu sistemdeki olası bir problem ise blokların büyüklüğü arttıkça onları sisteme işlemek için gereken bilgisayar gücünün de artacak olması. Bu yüzden kontrolun daha güçlü ekipmanlara sahip büyük şirketlere geçebileceği ve Bitcoin’in temelindeki merkezsizlik ilkesine aykırı olduğunu iddia edenler de var.

Kripto Para Nedir?

Kripto paralar, değerlerinde yakın zamanda gerçekleşen hızlı artışlarla tüm dikkatleri üzerlerine çektiler. Kripto paralar pekçokları tarafından finansal bir devrim olarak tanımlanıyor. Peki kripto para ne demek? Nasıl çalışırlar? En popüler kripto paralar hangileri?

Kısaca tanımlamak gerekirse kripto para güvenlik için kriptografidenyararlanan para birimine verilen addır. Bu ekstra güvenlik önlemi sayesinde kripto paraların sahtesini yapmak ya da çoğaltmak çok zordur. Ayrıca bu sayede bir merkeze bağlı olmayan kripto paralar devlet kontrolünde de değildirler.

Kripto paraların bu gizli yapısı onları aynı zamanda bazı yasa dışı aktiviteler için de bulunmaz nimet haline getirmiştir. Kara para aklamak ya da vergi kaçakçılığı için de kripto paralar kullanıldığı bilinmektedir.

Kripto paraların ilk ortaya çıkanı 2009’da Satoshi Nakamoto takma adını kullanan kişi ya da kişiler tarafından ortaya atılan Bitcoin’dir. Blockchain teknolojisine dayanan Bitcoin, değerini gittikçe artırarak dikkat çekmiştir. Blockchain sistemi sayesinde Bitcoin ilk çıktığından bu yana bütün işlemler bloklar halinde bir zincir olarak depolanmaktadır ve Bitcoin ağındaki her bilgisayar bu zincire erişime sahiptir. Bloklar arasında genel ve özel anahtarlarla sağlanan güvenlikten dolayı bu zincire dışarıdan müdahele edilmesi çok zordur. Bu da para alıp göndermek için güvenli bir ortam sağlar.

Kripto paraların sağladığı en büyük fayda para gönderme işlemlerininin minimum işlem ücretiyle yapılmasını sağlamalarıdır. Bu bankalardaki işlem ücretlerine karşı büyük bir kolaylık olarak ön plana çıkar.

Kripto paraların dayandığı blockchain teknolojisinin eksikleri de yok değil. Kripto paralar merkezi bir yerde depolanmadığı ve sanal oldukları için, olası bir sistem çokmesinde çok miktarda para kaybolabilmektedir. Kripto para değerleri arz talep ilkesine göre belirlendiği için de değerlerde çok ani ve ön görülemez oynamalar olabilmektedir.  

Bitcoin’in değeri arttıkça blockchain teknolojisinden yararlanan başka kripto paralar da ortaya çıkmaya başladı. Yakın zamandaki popüler kripto paralardan bazıları şu şekildedir:

Kripto paraların birçok faydası vardır. Sağladıkları en büyük fayda para gönderme işlemlerininin minimum işlem ücretiyle yapılmasını sağlamalarıdır. Bankalardaki işlem ücretlerine karşı bu büyük bir kolaylıktır.