ASIC (Application-Specific Integrated Circuit) Nedir?

Uygulamaya Özel Tümleşik Devreler veya ASIC’ler, adından da anlaşılacağı gibi, belirli bir kullanım veya uygulama için tasarlanmış, standardı olmayan entegre devreleridir. Genel olarak, büyük bir üretim çalışmasına sahip olacak bir ürün için bir ASIC tasarımı yapılıp, tek bir entegre devre için ihtiyaç duyulan elektroniklerin çok büyük bir bölümünü içerebilir. Tahmin edilebileceği gibi, ASIC tasarımının maliyeti yüksektir ve bu nedenle yüksek hacimli ürünler için kullanılmaya uygundur.

ASIC tasarımının maliyetine rağmen, hacimlerin yüksek olduğu birçok uygulama için uygun maliyetli olabilir. ASIC tasarımını ürün için tam gereksinimi karşılayacak şekilde uyarlamak mümkündür ve bir ASIC kullanmak, genel tasarımın çoğunun tek bir entegre devrede yer alabileceği ve ek bileşen sayısının önemli ölçüde azaltılabileceği anlamına gelebilir. Sonuç olarak, cep telefonları veya benzeri uygulamalar gibi yüksek hacimli ürünlerde, genellikle hacimlerin daha yüksek olduğu tüketici ürünlerinde veya yaygın olarak kullanılan iş ürünlerinde kullanılırlar.

ASIC’lerin kripto para birimine entegrasyonu çok yenidir. Çünkü kripto para birimi ve madencilik alanı da çok uzun zaman önce ortaya çıkmadı. İlk Bitcoin ASIC’ler 2013 yılında satıldı ve o zamandan beri ASIC madencileri Litecoin ve Dash gibi diğer paralar için geliştirildi.

ASIC’ler, blockchain ağını güvenli bir şekilde kendi başına tüm bir sektöre dönüştürmek için çok fazla miktarda elektrik ve enerji kullanır. ASIC madencisi oluşturmak mümkündür, ancak yalnızca programlama yazılımıyla (veya önceden programlanmış yazılımla birlikte taşlama) değil, aynı zamanda donanımı bir araya getirmeniz de gerekir. Belirli madencilik teçhizatları belirli paralar için özelleştirilecektir. Temel olarak, Bitcoin madenciliği için inşa edilmiş herhangi bir madencilik teçhizatı, Bitcoin’in kullandığı şifrelemeyi kullanan her şeyi madencilik yapabilir.

ASIC’ler oldukça verimli olabilse de, kullanım alanının ve gücünün sınırlı olması, başka bir şey yapmak için onları tamamen işe yaramaz hale getirir. Ayrıca, kripto para birimindeki sürekli gerçekleşen teknolojik gelişmeler, Yeni ASIC modelleri eski tasarımları hızla kârsız hale getiriyor.

ASIC Nedir?

ASIC, application-specific integrated circuit’in kısaltmasıdır. Kısaca sadece tek bir işi yapmak için tasarlanan bir donanımdır. Bu işlere bir örnek olarak kripto para madenciliği verilebilir. Hatta artık artan rekabet ve zorlukla beraber madencilik yapmanın karlı tek yolu olarak ASIC cihazları gösterilebilir.

Aslında ASIC’lar kullandığımız birçok cihazda bulunur. Örneğin telefonlarda arama yapmaya yarayan ASIC’lar bulunur.

İlk kripto koin olan Bitcoin ilk başlarda sadece CPU’larla madencilik yapmaya izin veriyordu. Ancak daha sonralarda GPU’lar daha hızı oldukları için tercih edilmeye başlandı ve madencilik piyasasını kontrol altına aldılar.

Madencilik rekabete dayalı bir iştir. Her cihaz bir bloğu tamamlayacak olan hash girdisini bulmak için çalışır. Bu işlemin zorluğu da toplam bilgisayar gücüne bakarak sistem tarafından otomatik olarak belirlenir. Bu yüzden de bir yerden sonra CPU madenciliği imkansız denebilecek bir hale geldi ve herkes GPU’lara yönelmeye başladı.

Bu sürecin bir benzeri daha sonra GPU’lar ve ASIC cihazları arasında da yaşandı. GPU’lar artan zorluğa dayanamadı ve yerlerini ASIC cihazlarına bıraktılar. Samsung gibi büyük firmalar da ASIC miner üretimine gireceklerini duyurdular.

Bitcoin madenciliği için yapılan ASIC’ler sadece SHA256 algoritmasına dayanan kripto paralar için kullanılabilirler. Örneğin Litecoin’in dayandığı Scrypt algoritması için ilk başlarda bir ASIC yoktu ancak daha sonradan yapıldı.

Kripto Para Terimleri

 

 • %51 Saldırısı

  Blockchain ağındaki bilgisayar gücünün %51 ya da daha fazlasının tek bir kişi ya da grubun eline geçmesine verilen addır. Bu sayede o kişi ya da grup ağ üzerinde mutlak kontrol sahibi olur ve madencilik gibi faktörleri kendileri kontrol edebilirler.

  • Adres

  Bir Bitcoin adresi tıpkı bir ev adresi gibidir. Birine para göndermek için o kişinin adresin bilmeniz gerekir. Bu adres bir işlemi onaylamak için gereken iki anahtardan genel olanıdır. Genelde şu şekilde gözükür: 1MhN5qfH1vgx9CLL17i3DK9D2gzrHR7dZF

  • Altcoin

  Bitcoin dışındaki tüm kripto paralara verilen genel ad. Bazı örnekleri Litecoin, Dash, ve Monero’dur.

  • ASIC Madenci

  ASIC madenciliği madencilik için özel olarak yapılan cihazlar kullanarak geleneklsel CPU ya da GPU madenciliğinden daha hızlı madencilik yapmayı sağar. Rekabetin ve zorluğun arttığı şu zamanlarda madencilik yapabilmenin tek yoludur.

  • Blockchain (blok zinciri)

  Blockchain sistemdeki işlemlerin kayıtlarının dijital olarak tutulmasını sağlayan bir ağdır. Bir merkeze bağlı olmadan çalışması en büyük avantajıdır. Yani bütün insanlar ve bilgisayarlar birleşerek bir ağ oluşturur. Bankalardaki ağın tek bir yerde olduğu sisteme karşıt bir sistemdir. Yakın zamanda kripto paralar aracılığıyla popüler olsa da başka uygulamaları da vardır.

  • Blok

  Bloklar bir zincir halinde birleşip blockchain’i oluştururlar ve bir defterin sayfaları gibi düşünülebilir.

  • Blok ödülü

  Blok ödülü madencilik aracılıığla bir blok tamamlandığında o bloğu çözen kullanıcıyqa verilen ödüldür. Dolaşıma yeni Bitcoin’ler girmesinin tek yoludur.

  • Madencilik (mining)

  Blok zincirine yeni bloklar eklemeye madencilik denir. Zinciri uzatan bloğu ekleyen madenciye de bir ödül verilir.

  • Genel/Özel Anahtarlar

  Mesaj şifrelemede herkes tarafından görülen anahtara genel anahtar denir. Bu Bitcoin cüzdan adresinizdir. Para göndermek içinse sadece sizin bildiğiniz özel anahtar kullanılır.

  • İmza

  Dijital imza cüzdanınızın size ait olduğunu kanıtladığınız bir matemaksel işlemdir. Bir cüzdanın genel bir adresi vardır, ancak sadece özel anahtara sahip biri o cüzdanın sahibi olduğunu gösterebilir.