double-spending-nedir

Double Spending Nedir?

Double spending, kısaca aynı dijital paranın birden çok defa harcanmasına verilen addır. Sadece dijital paralar için bir risktir çünkü dijital oldukları için kolayca çoğaltılabilirler. Geleneksel nakit parada bu sorun yoktur çünkü bu paralar kolayca çoğaltılamaz ve alışverişler çok hızlı gerçekleşir.

Konu dijital paralar olduğunda ise, kullanıcının paranın bir kopyasının yapıp orjinalini saklarken kopyasını göndermesi olasıdır. Bu özellikle ilk başlarda Bitcoin için büyük bir sorundu. Ancak daha sonradan harcanan Bitcoin’lerin gerçekliğini kontrol eden bir mekanizma eklendi ve bu problem çözüldü.

Bitcoin’de bütün işlemlerin herkese açık bir blok zincirinde tutulması zorunludur. Bu sayede onları gönderen tarafın gerçekten Bitcoin’lere sahip olduğu kanıtlanır ve diğer dolandırıcılıkların da önüne geçilir. Bu zincire yeni blokların eklenmesi oldukça fazla zaman alan ve işlem gücü gerektiren bir süreçtir. Bu yüzden de zinciri değiştirmek ve double spending yapmak oldukça zordur.

Zaman içinde hackerlar double spending yapmanın bazı yolların buldular ancak bu denemeler çok başarılı olamadı. Gerçekte şu ana kadarki Bitcoin kayıplarının çoğunun sebebi double spending değildir, onun yerine insanların cüzdanları için yeterince önlem almamasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.