dapps-nedir

Dapps Nedir?

Dapps, (distributed applications) bulutta depolanan ve aynı anda birçok cihazda çalışabilen uygulamalara verilen genel addır. Bu cihazlar birbirleriyle iletişim halinde olabilir ve bir görevi çözmek için beraber çalışırlar. Dapp’ların aksine geleneksel uygulamalar sonuca ulaşmak için tek bir cihaza ihtiyaç duyarlar.

Bir distributed app’in (Dapp) asıl amacı bir ağdaki cihazların tek bir problem üzerinde ortaklaşa çalışmasını sağlamaktır. Kullanıcılar bu sayede fikirlerini paylaşmak için bir ortama sahip olurlar. Bu uygulamalar genellikle kullanıcının bulut sistemindeki bir bilgiya ulaşması gereken durumlarda kullanılırlar. Sistemde bulunan farklı cihazlara farklı görevler verilir. Bütün görevler belli bir bilgisayar tarafından gerçekleştirilir ve en sonunda da genel sistemin sağlıklı çalışması sağlanır.

Kripto dünyasında, birçok para birimi tarafından kullanılan blockchainler de dapp’ları kullanır. Bütün işlem bilgileri tüm bilgisayarlarla paylaşılır. Her bilgisayarda bir kopyanın bulunması da dışarıdan erişiğ zinciri bozmayı imkansız hale getirir. Bu yüzden özellikle finans sektöründen birçok kuruluş Dapp’larla blockchain’i sistemlerine entegre etmek için çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.