Cryptojacking Nedir?

Crytpojacking zamanla kötü niyetli insanların hedeledikleri insanlar üzerinden kripto para cinsinden para kazanmalarına verilen addır. Mayıs 2017’de birçok ülkede etkili olan WannaCry saldırısı kullanıcıların belgelerini şifreledi ve fidye olarak kripto para istedi.

Crytpojacking’te ise daha farklı bir yol izlenir. Kripto para madenciliği yapmak için saldırıya uğrayan kullanıcının bilgisayar gücü kullanılır. Bu sayede oluşan coinler saldırganın cüzdanına aktarılır. Aynı zamanda madencilik işlemlerinin masrafları da saldırıya uğrayan kişiye yazılmış olur.

Örneğin Şubat 2018’de Panda adlı İspanyol güvenlik firması WannaMine adlı bir yazılım üretti ve bunu Dünya’nın farklı yerlerindeki bilgisayarlara yaydı. Bu yazılım Monero madenciliği yapılmasına imkan veriyordu.

Aynı ay içinde daha sonra araba üreticisi Tesla’nın da crytpojacking kurbanı olduğu ortaya çıktı. Şirketin Amazon sunucuları saldırıya hedef olmuştu. Ortaya çıkan bilgilere göre benzer ataklar şirketleri Ekim 2017’den beri hedef alıyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.