bitcoin-yaratıcı

Bitcoin’in Yaratıcısı Kimdir?

Yakın zamanda artan değeriyle dikkatleri üzerine çeken Bitcoin’i kim yarattı? Bu soru herkesin kafasını kurcaılıyor. İşte cevabı:

Bitcoin 2009 yılında Satoshi Nakamoto adında biri tarafından yaratılmış gibi gözükmektedir. Ancak Satoshi Nakamoto gerçek bir insan değildir. Bu Bitcoin’i yaratan kişi ya da kişilerin kullandığı takma isimdir. Satoshi Nakamoto’nun gerçekte kim olduğu hala gizlilliğini korumaktadır ancak ortaya atılan birçok iddia vardır. Bu iddialardan bazıları şu şekilde:

  • Nick Szabo

Bilgisayar mühendisi bir profesör olan Szabo, 1998’de ‘bit gold’ üzerine yazdığı bir makaleyle dikkatleri üzerine çekti. 90’lı yıllarda takma adlar da kullandığı bilinen Szabo 2013’de bir blog yazısına konu olunca adı tekrar gündeme geldi. Ancak kendisi 2014 yılında bu idddiayı yalanladı.

  • Dorian Nakamoto

2014 yılında Newsweek dergisinde çalışan bir gazeteci Amerika’da yaşayan Japon bir adama denk geldi. Bu olayı ilginç kılan ise adamın doğum adının Satoshi Nakamoto olmasıydı. Ayrıca bir fizikçi olan Nakamoto, bilgisayar    

mühendisliği de yapmıştı. Makaleye göre Nakamoto Bitcoin’i bulup sonra başka insanlara devrettiğini bile kabul etmişti. Ancak daha sonra o sorunun başka bir işi için geldiğini sandığını söyleyen Nakamoto, Bitcoin hakkında bilgisinin bile olmadığını söyleyip iddialara son noktayı koymuştu.

  • Ross Ulbricht

Bitcoin’in en yaygın kullanıldığı alanlardan biri olan illegal online market Silk Road’un kurucusu Ross Ulbricht 2013 yılında iki matematikçi Dorit Ron ve Adi Shamir’in bir makalesine konu oldu. Bu ikili Ulbricht’in Bitcoin’in kurucusu olduğunu iddia ediyordu. Ancak daha sonra kendi iddialarını geri çektiler.

  • Elon Musk

Adı çılgın projelerle anılan girişimci Elon Musk, en son Tesla ve SpaceX’le gündemde. Bu kadar popüler olunca Bitcoin’in de onun adıyla anılması hiç sürpriz olmazdı. Ancak kendisi 28 Kasım 2017’de attığı tweet’le bu iddiaları yalanladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.