bitcoin-madencilik-nasıl

Bitcoin Madenciliği Nasıl Çalışır?

Bitcoin madenciliği (mining), kısaca Bitcoin oluşturmaya verilen addır. Ancak madencilik yapmaktaki tek amaç bitcoin üretmek değildir. Bitcoin bir merkeze bağlı olmadığı için madencilik yaparken aynı zamanda kullanıcılar arasındaki bütün bitcoin işlemlerinin takip edildiği blok zincirinin de (blockchain) devam etmesine katkıda bulunursunuz.

Madencilik için ilk başlarda bilgisayarların işlemcileri (CPU) kullanılıyordu, fakat toplam kişi sayısıyla birlikte zorluk da arttı ve insanlar daha verimli olan ekran kartlarına (GPU) yöneldi.

GPU’ların daha verimli olmasının sebebi ise madencilik için gereken floating point işlemlerinde CPU’lardan daha hızlı olmaları. Ancak Bitcoin’e olan ilgi her geçen gün arttıkça artık GPU’lar da karlı olmaktan çıktı ve yerlerini sadece Bitcoin madenciliği için yapılmış sistemler olan ASIC cihazlarına bıraktılar.

Genel kullanım için üretilen CPU ve GPU’ların aksine ASIC cihazlar yalnızca Bitcoin, ya da başka bir altcoin madenciliği için üretilirler. Bu sebeple CPU ve GPU’ların yaptığı birçok şeyi yapamazlar ancak yapmaya tasarlandıkları işi her ikisinden de daha iyi yapabilirler. Bitcoin’in popüleritesinin arttığı bu günlerde karlı madencilik yapmanın tek yolu ASIC cihazlarıdır.

Bitcoin madenciliği karlı mı?

Bitcoinin popüleritesiyle birlikte madenci sayısı da artış göstermiştir ve yatırımcılar özellikle Çin, Hindistan ve Doğu Avrupa’da dev Bitcoin çiftlikleri açmaktadır. Rekabetin bu denli artmasıyla birlikte ev ortamında birkaç ASIC cihazıyla yapılan madencilik çoğu zaman elektrık faturasını bile karşılamaya yetmeyebilir. O yüzden şu anda Bitcoin’e sahip olmanın en kolay yolu güvenilir bir yerden para karşılığı Bitcoin almaktır.  

Bitcoin madenciliği yasal mı?

Bitcoin için çeşitli ülkelerde farklı regulasyonlar konuşulsa da Bitcoin madenciliği ülkemize tamamen yasaldır. Herhangi bir tehlikesi yoktur. Ancak yapılan sözleşmeler gereği elektrik kullanımınız belli bir düzeyin üzerine çıkarsa elektrik şirketleri sizi sorgular, ancak bu bir problem değildir. Kolayca aşılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.