Bitcoin Dominance (Bitcoin Para Hakimiyeti) Nedir?

Bitcoin Dominance, kripto toplam piyasa değerinin ne kadarının Bitcoin’den oluştuğunun bir ölçüsüdür. Bitcoin Dominance ile ilgili en önemli şey, altcoinlerin BTC’ye karşı bir düşüş trendinde mi yoksa yükseliş trendinde mi olduğunu anlamanıza yardımcı olabilmesidir.

BTC Dominance arttıkça, altcoinlerin değeri düşer, azaldıkça da altcoinlerin değeri artar.

Yatırımcılar Bitcoin Dominace’yi kullanarak piyasaya ve daha spesifik olarak yatırımcıların hissesine sahip olabilirler. BTC Dominance, altcoin talebine göre Bitcoin talebini etkili bir şekilde ölçer.

Yatırımcılar dominance’yi piyasanın riskten kaçınmasını sağlamak için de kullanabilirler. Bazı noktalarda Bitcoin, makroekonomik kargaşa sırasında güçlü bir değer deposu olarak hizmet veren güvenli bir liman varlığı olarak işlev görmüştür. Bu zor zamanlarda birçok yatırımcının çekmiştir.

BTC’nin yükseliş eğilimleri, BTC’nin % 70 baskınlığı aşacağına ağırlık verirken, altcoin pazarının ölümü ikna edici kanıtlar sunuyor. İlk olarak, 2019’a kadar Bitcoin, kriptodaki yükseliş eğilimlerini her seferinde altcoinleri geride bırakarak (sadece daha önce yaptığı gibi) pazarı dikte etmeye devam ediyor. BTC daha hızlı yükselmeye devam ederse, altcoinlerin işlevi azalabilir mi?

Buna bağlı olarak, 2020’ye kadar bazı tokenler değerlerini kaybedecek ve Bitcoin’e bağlı yatırımcılarla, bu yatırımcıların bir kısmının en büyük parayı (BTC)’yi seçmesi bekleniyor. Bu durum, BTC ile altcoinlere göre daha çok hacim yapılacağı anlaşılıyor.Bunun sonucu olarak Bitcoin’in hakimiyetinde önemli bir artışa neden olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.