bitcoin-cash-nedir

Bitcoin Cash Nedir?

Bitcoin Cash, 2017 yılının Ağustos ayında Bitcoin’den ayrılarak oluşan farklı bir kripto para birimidir. Bitoin’den temel farkı blok zincirindeki bloklarda kaydedebilen işlem sayısının artmasıdır. Bu sayede Bitcoin’in önündeki en büyük engellerden biri olan para gönderip almanın zorluğunun üstesinden gelinmiş olunur.

Bitcoin ilk çıktığı günden beri en çok eleştirildiği noktalardan biri blokların 1MB ile sınırlandırılmış olmasıydı. Bu yüzden, özellikle de kullanımının ve değerinin arttığı şu günlerde Bitcoin gönderip almak oldukça zorlaştı. İşlemler hem uzun sürüyor hem de ekstra ücretler ödemek gerekiyordu. Bitcoin’deki bu sınırlama ilk başlarda sistemin kötüye kullanımını önlemek için koyulmuş olsa da sonradan bir problem haline gelmiştir.

Bu süreçte blok büyüklüğünün artırılması gibi teklifler sunulsa da Bitcoin’in bir merkezi olmadığı için bu tekliflerin hayata geçirilmesi çok zor oluyordu. Bu sebeple zamanla bazı geliştiriciler kendi blok zincirleriyle yeni kripto para birimleri oluşturdular. Bitcoin Cash de Ağustos 2017’de bu sebeple oluşturulan kripto paralardan biridir.

Bitcoin Cash’in bu sorunlara karşı sunduğu çözüm de blok boyutunu 1MB yerine 8MB olarak ayarlamak ve SegWit protokolünü çıkarmaktı. Bu sayede Bitcoin Cash’in bloklarda kaydedilen işlem sayısını artırarak çok daha hızlı ve verimli bir şekilde işlemleri gerçekleştirebileceği umuluyor.

Bu sistemdeki olası bir problem ise blokların büyüklüğü arttıkça onları sisteme işlemek için gereken bilgisayar gücünün de artacak olması. Bu yüzden kontrolun daha güçlü ekipmanlara sahip büyük şirketlere geçebileceği ve Bitcoin’in temelindeki merkezsizlik ilkesine aykırı olduğunu iddia edenler de var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.