Atomic Swap - Kripto Para Sözlüğü
Atomic swap, bir kripto paranın bir diğer kripto paraya herhangi bir üçüncü partiye gerek duymadan değiştirilmesine verilen addır. Yeni ortaya çıkan bir teknoloji olan atomic swap sayesinde Bitcoin'e sahip olan biri bir borsa platformuna gerek duymadan elindeki Bitcoin'leri Litecoin bulunduran biriyle takas yapabilir. Burada takasın gerçekleştiğinden emin olmak içinse hash time-locked contract (HTLC) adı verilen kontratlar kullanılır.

Bu kontratlar atomic swap sürecinde iki tarafında gereklilikleri yerine getirdiğini otomatik olarak kontrol ederler. Bu kontratlar alıcının belli bir süre içinde işlemi onaylamasını gerektirir, yoksa paralar sahiplerine geri gönderilir.

Böylece iki kişi arasında takasın gerçekleşmesi için ikisinin de kendi blockchain'lerine kendi işlemlerini göndermesi gerekir. Kendilerine gelen parayı almaları içinse, cüzdanlardaki özel anahtar sistemine benzer bir protokolle işlemi onaylamaları gerekir.

Her ne kadar kullanışlı bir teknoloji olsa da, bir kripto paranın atomic swap desteklemesi için önce bazı gereklilikleri yerine getirmesi gerekir. Bunlardan biri de Lightning Network kullanıyor olmasıdır.

Bit HTLC iki blockchain'i bağlıyor gibi düşünülürse, Lightning Network de ödeme kanallarını birbirine bağlamaktadır. Ayrıca, iki blockchain arasında işlemin gerçekleşmesi için ikisinin de aynı kriptografik hash fonksiyonunu, SHA-256 gibi,  kullanıyor olması gerekir.

Şu anda atomic swap'ın geleceği parlak gözüküyor. Litecoin'in yaratıcısı Charlie Lee Bitcoin kullanarak Litecoin için atomic swap işlemi gerçekleştirmeyi başardı bile. Bu teknoloji geliştikçe merkezsiz takas platformları da güncel borsaların yerini alabilirler. Ancak bu teknolojinin zorluklarından biri, takas yapacak tarafların iki blockchain'i de bilgisayarlarına indirmiş olması gerekmesidir.

Şimdiden bazı merkezsiz borsalar bu teknolojiyi kullanmaya başlamışlardır. Atomic swap teknolojisinin geleceğin dikkatle takip etmek gerekiyor.