ASIC (Application-Specific Integrated Circuit) Nedir?

Uygulamaya Özel Tümleşik Devreler veya ASIC’ler, adından da anlaşılacağı gibi, belirli bir kullanım veya uygulama için tasarlanmış, standardı olmayan entegre devreleridir. Genel olarak, büyük bir üretim çalışmasına sahip olacak bir ürün için bir ASIC tasarımı yapılıp, tek bir entegre devre için ihtiyaç duyulan elektroniklerin çok büyük bir bölümünü içerebilir. Tahmin edilebileceği gibi, ASIC tasarımının maliyeti yüksektir ve bu nedenle yüksek hacimli ürünler için kullanılmaya uygundur.

ASIC tasarımının maliyetine rağmen, hacimlerin yüksek olduğu birçok uygulama için uygun maliyetli olabilir. ASIC tasarımını ürün için tam gereksinimi karşılayacak şekilde uyarlamak mümkündür ve bir ASIC kullanmak, genel tasarımın çoğunun tek bir entegre devrede yer alabileceği ve ek bileşen sayısının önemli ölçüde azaltılabileceği anlamına gelebilir. Sonuç olarak, cep telefonları veya benzeri uygulamalar gibi yüksek hacimli ürünlerde, genellikle hacimlerin daha yüksek olduğu tüketici ürünlerinde veya yaygın olarak kullanılan iş ürünlerinde kullanılırlar.

ASIC’lerin kripto para birimine entegrasyonu çok yenidir. Çünkü kripto para birimi ve madencilik alanı da çok uzun zaman önce ortaya çıkmadı. İlk Bitcoin ASIC’ler 2013 yılında satıldı ve o zamandan beri ASIC madencileri Litecoin ve Dash gibi diğer paralar için geliştirildi.

ASIC’ler, blockchain ağını güvenli bir şekilde kendi başına tüm bir sektöre dönüştürmek için çok fazla miktarda elektrik ve enerji kullanır. ASIC madencisi oluşturmak mümkündür, ancak yalnızca programlama yazılımıyla (veya önceden programlanmış yazılımla birlikte taşlama) değil, aynı zamanda donanımı bir araya getirmeniz de gerekir. Belirli madencilik teçhizatları belirli paralar için özelleştirilecektir. Temel olarak, Bitcoin madenciliği için inşa edilmiş herhangi bir madencilik teçhizatı, Bitcoin’in kullandığı şifrelemeyi kullanan her şeyi madencilik yapabilir.

ASIC’ler oldukça verimli olabilse de, kullanım alanının ve gücünün sınırlı olması, başka bir şey yapmak için onları tamamen işe yaramaz hale getirir. Ayrıca, kripto para birimindeki sürekli gerçekleşen teknolojik gelişmeler, Yeni ASIC modelleri eski tasarımları hızla kârsız hale getiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.