AML (Anti Money Laundering) Nedir?

Kara para aklamanın önlenmesi (AML), suçluların yasadışı yollardan para kazanmasını veya yasadışı fonları taşımasını önlemek için yürürlüğe konan yasalar ve düzenlemeler için kapsamlı bir terimdir. Birçok yasadışı faaliyet AML yasaları tarafından hedeflenirken, en önemlilerinden bazıları vergi kaçakçılığı, kamu yolsuzluğu ve piyasa manipülasyonu gibi yöntemlerle piyasa manipülasyonudur.

Birçok devlet kurumu AML gerekliliklerinin belirlenmesinde rol oynamaktadır. ABD’de, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) gibi ajanslar, broker satıcıları için genel bilgi ve kaynaklar gibi vadeli işlem komisyoncularının AML standartlarını belirlemelerini sağlar.

Polis ve diğer yasal kuvvetler tarafından kara para aklama araştırmaları genellikle tutarsızlıklar veya şüpheli faaliyetler için mali kayıtların incelenmesini içerir. Bugünün düzenleyici ortamında, hemen hemen her önemli finansal işlem hakkında kapsamlı kayıtlar tutulmaktadır. Polis, herhangi bir suç işlediğinde, suçluları yakalamak için suçluların finansal kayıtlarına ulaşmaktansa kendilerine göre faydalı bir kaç method kullanmayı tercih ediyorlar.

Soygun, zimmete para geçirme veya hırsızlık durumlarında, yasal kuvvetler, kara para aklama soruşturması sırasında ortaya çıkarılan fonları veya mülkü sıklıkla suç mağdurlarına iade edebilir. Örneğin, bir ajans, zimmetine para geçirmekten sorumlu bir suçlunun parayı bulması durumunda, bu işlemleri yapan tüm kişilerin finansal geçmişine ulaşabilir.

“KYC” olarak bilinen (Know Your Customer), yatırım danışmanlarının müşterilerinin risk toleransı, yatırım bilgisi ve finansal durumu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmasını sağlayan yatırım endüstrisinde yer alan standart bir formdur. KYC formları, hem müşteriler hem de yatırım danışmanları için bir koruma sağlar. Müşteriler, yatırım danışmanlarının kişisel durumlarına en uygun yatırımları biliyor olmaları dolayısıyla bir koruma altındadır. Yatırım danışmanları ise müşterilerinin portföyüne neleri ekleyebileceklerini ve neleri ekleyemeyeceklerini bildikleri için bir koruma altındadır.

AML( Anti Money Laundering) ve KYC (Know Your Customer) arasındaki fark , bankacılıkta KYC, hizmet vermeden önce kurumların müşterilerinin kimliklerini doğrulamak için alması gereken süreçtir. AML çok daha geniş bir düzeyde faaliyet göstermektedir ve kurumların kara para aklama, terörizmin finansmanı ve diğer mali suçları önlemek ve bunlarla mücadele etmek için aldığı tedbirlerdir. Bankalar güvenli finansal kurumları korumak için AML / KYC uyumluluğunu kullanır.

AML, aynı zamanda kripto para birimi alanı ile de ilgilidir. Birçok kripto para borsası, finansal kurumlar kripto para piyasasına daha fazla odaklanmaya başladığı için kara para aklama yasalarına uymaya yönelik uyumlu çabalar göstermiştir. Yine de, kripto alanı içinde KYC ve AML gereksinimlerine karşı bazı uyumsuz noktalar vardır. Çünkü eleştirmenler bu tür işlemlerin gizliliklerini azalttığını ve merkezi kişisel veritabanlarına hassas veriler yerleştirerek merkeziyetçiliğin yararlarını geçersiz kıldığını iddia ediyorlar. Ancak taraflar, yine de kullanıcı gizliliğini sağlarken yasal gereklilikleri karşılayacak çözümler geliştirilebileceğini savunurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.